TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biophotonics

Zespół

katarzyna_matczyszynpng.png dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn - kierownik projektu

marta_dudek.png dr inż. Marta Dudek - asystent badawczy

Marta Dudek jest adiunktem w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w 2019 uzyskała tytuł doktora nauk chemicznych. Odbyła kilka staży zagranicznych: na Uniwersytecie w Strasburgu (Francja), w École Normale Supérieure w Cachan (Francja), na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie (Niemcy), w Instytucie Nauk Chemicznych w Rennes (Francja) oraz na Uniwersytecie w Neuchatel (Szwajcaria), dzięki czemu zdobyła nowe umiejętności i rozszerzyła swoje kompetencje. Zainteresowania naukowe dr Dudek skupiają się na projektowaniu, syntezie i charakteryzacji nowych związków organicznych, głównie przełączników molekularnych oraz badaniu możliwości wykorzystania tych związków do modulowania funkcji/struktury biomolekuł. Marta Dudek otrzymała dwa granty na realizacje swoich projektów naukowych: Preludium oraz Sonata, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Stypendystka prestiżowych nagród naukowych: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów, Stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Zainteresowania naukowe:

  • synteza przełączników molekularnych
  • fotochromia
  • sondy molekularne dla DNA
  • chemia supramolekularna

radoslaw_deska.png dr inż. Radosław Deska - asystent badawczy

Dr Deska ukończył doktorat na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej w tematyce fotofizyki nano- i mikrokryształów pod kierownictwem dr hab. inż. Katarzyny Matczyszyn, prof. PWr. Do jego zainteresowań naukowych należą przede wszystkim techniki nieliniowej mikroskopii i spektroskopii. W obszarze jego zainteresowań naukowych leży wykorzystanie fononów akustycznych jako nośnika informacji o absorpcji oraz rozdzielcza w czasie spektroskopia terahercowa.

ORCID; radoslaw.deska@pwr.edu.pl

Doktoranci

dominika_benkowska-biernacka.png Dominika Benkowska-Biernacka

Dominika Benkowska-Biernacka ukończyła studia inżynierskie na kierunku Inżynieria Materiałowa na Politechnice Wrocławskiej. Następnie uzyskała tytuł magistra na kierunku Molecular Nano- and Biophotonics for Telecommunications and Biotechnologies na ENS Paris-Saclay. Obecnie realizuje studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej w ramach interdyscyplinarnego programu BioTechNan pod opieką Profesor Katarzyny Matczyszyn. Doktorantka realizowała staże naukowe na ENS Paris Saclay (Francja), KU Leuven (Belgia) i CU Boulder (USA).

Przedmiotem jej badań są liotropowe ciekłe kryształy pochodzenia biologicznego, które domieszkuje nanokropkami węglowymi i nanocząstkami złota. W swojej pracy wykorzystuje m.in. mikroskopię polaryzacyjną i fluorescencyjną mikroskopię dwufotonową.

krzysztof_nadolski.png Krzysztof Nadolski

Otrzymałem tytuł inżyniera w fizyce technicznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w 2017 roku. W 2016 roku wziąłem udział w programie Erasmus+, dzięki któremu miałem możliwość uczestniczyć w badaniach w Institut für Technische Chemie na Uniwersytecie w Lipsku (Niemcy). W czasie studiów magisterskich dołączyłem do grupy prof. Marka Samocia, i w 2018 roku obroniłem tytuł magistra.

Obecnie jestem doktorantem programu BioTechNan, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Moimi promotorami są prof. Katarzyna Matczyszyn z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Pierre-Francois Brevet z Institut Lumiere Matiere, Universite Claude Bernard Lyon 1 (Francja). Pracuję nad zastosowaniem procesów optycznie nieliniowych dla sensingu i terapii fotodynamicznej. W obszarze moich naukowych zainteresowań znajdują się nanocząstki plazmoniczne i optyka nieliniowa.

nina_tarnowicz.png Nina Tarnowicz-Staniak

Nina Tarnowicz-Staniak uzyskała tytuł magistra inżynierii materiałowej na Politechnice Wrocławskiej w 2018 roku. Aktualnie realizuje doktorat z inżynierii materiałowej skupiony na nanocząstkach plazmonicznych jako komponentach materiałów zaawansowanych, pod opieką prof. Katarzyny Matczyszyn (Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska) oraz dr. Marka Grzelczaka (Centro de Física de Materiales, CSIC-UPV/EHU). Jej doświadczenie naukowe obejmuje liczne staże w instytucjach zagranicznych takich jak Université de Rennes 1 (Francja), University of St Andrews (Szkocja) oraz Donostia International Physics Center (Hiszpania). Jej zainteresowania naukowe skupiają się na nanocząstkach złota oraz nanocząstkach bimetalicznych, ich modyfikacji i zastosowaniu do procesów sterowanych światłem takich jak np. fotokataliza. Nina jest również kierownikiem grantu NCN Preludium, pt. Absorpcja dwufotonowa bimetalicznych nanoprętów plazmonicznych - studia systematyczne (2021/41/N/ST5/04470).

ORCiD: https://orcid.org/0000-0003-4939-7267

Olga Kaczmarczyk Olga Kaczmarczyk

W roku 2021 ukończyłam studia magisterskie na kierunku Advanced Nano- and Bio-materials MONABIPHOT na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, po których od razu rozpoczęłam doktorat w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej pod opieką prof. Katarzyny Matczyszyn oraz dr. inż. Andrzeja Żaka. Do moich zainteresowań naukowych należą między innymi badania nad nanokompozytami ciekłokrystalicznymi, terapia fotodynamiczna oraz korelacja różnych technik mikroskopowych. Główną techniką mikroskopową wykorzystywaną w moich badaniach jest transmisyjna mikroskopia elektronowa (TEM) in-situ. Ponadto odbyłam międzynarodowy staż w Institute of Applied Sciences and Intelligent Systems of CNR Pozzuoli (Włochy), podczas którego pracowałam nad optymalizacją fotomobilnych polimerów ciekłokrystalicznych na bazie pochodnych azobenzenu. Aktualnie przebywam na międzynarodowym stażu w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge (USA), gdzie zdobywam doświadczenie w wykorzystywaniu metod liquid-cell TEM oraz ETEM. Kontakt: olga.kaczmarczyk@pwr.edu.pl

sebastian_mucha.png Sebastian Mucha

Sebastian uzyskał tytuł inżyniera w dziedzinie chemii na Politechnice Wrocławskiej (PWr) w 2017 roku. W 2019 roku otrzymał jednocześnie dwa tytuły magistra inżyniera: w Molekularnej Nano- i Biofotonice dla telekomunikacji i biotechnologii (ang. MONABIPHOT, z wyróżnieniem) na École Normale Supérieure Paris-Saclay (Francja) oraz w dziedzinie inżynierii materiałowej na PWr. Podczas studiów, Sebastian odbył międzynarodowe staże badawcze, między innymi, w School of Physics & Astronomy na University of St Andrews (Szkocja) oraz Laboratory of Organic Materials for Information Processing (LOMIP) na Yonsei University, Seul (Korea Południowa). Od września 2019 roku Sebastian jest doktorantem, pracującym pod opieką naukową Profesor Lucyny Firlej oraz Profesor Katarzyny Matczyszyn w Laboratoire Charles Coulomb (L2C, Nanomatériaux) na Université de Montpellier (Francja). Jego zainteresowania naukowe obejmują: węglowe kropki kwantowe, węglowe nanokropki oraz kropki polimerowe – synteza, charakterystyka ich struktury, liniowe oraz nieliniowe właściwości optyczne (np. wielofotonowa absorpcja) dla innych zastosowań w biobrazowaniu, układach dostarczających leki oraz optoelektronice, liniowe oraz nieliniowe właściwości optyczne nanokryształów półprzewodnikowych oraz nowych barwników organicznych, pomiary wielofotonowo-wzbudzanej emisji oraz techniką Z-scan, chemia obliczeniowa: metody dynamiki molekularnej oraz Monte Carlo. Z Sebastianem można się skontaktować poprzez mail prywatny, mail akademicki, a infomacje o jego aktualnych pracach badawczych dostępne są na stronie internetowej uniwersytetu w Montpellier, a także na platformie ResearchGate oraz LinkedIn.

marta_piksa.png Marta Piksa

Doktorantka Wrocławskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk działającej przy Instytucie Immunologii i Doświadczalnictwa im. Ludwika Hirszfelda PAN. Tytuł inżyniera i magistra biotechnologii uzyskała na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Podczas pierwszego stopnia badała struktury ciekłych kryształów DNA wzbogaconych o pochodne azobenzenu. Od czasu studiów magisterskich jej zainteresowania badawcze skupione są na antybakteryjnej terapii fotodynamicznej (APDT), a tematem jej doktoratu są mechanizmy fotoinaktywacji komórek bakteryjnych.

michalina_slemp.jpg Michalina Ślemp

Michalina obroniła tytuł Inżyniera w 2020 roku jako II na kierunku Inżynieria Materiałowa oraz VII na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, następnie kontynuowała studia na specjalności Advanced Nano- and Bio-materials (MONABIPHOT), które obroniła z wyróżnieniem w 2022 roku. W latach 2020-2021 pracowała jaki inżynier B+R w firmie nanotechnologicznej Nanores.

W ciągu swoich studiów, Michalina pracowała w projekcie naukowym finansowanym przez Polskie Narodowe Centrum Nauki obejmującym badania efektu Marangoniego, odbyła staż na Université Claude Bernard Lyon 1 we Francji oraz napisała 2 publikacje. Od października 2022 roku zaczęła łączony doktorat na tymże uniwersytecie oraz CNRS pod opieką Prof. Pierre-Francois Brevet oraz Prof. Stéphane Parola w instytucie Institut Lumière Matière, gdzie dołączyła do grupy badawczej Non-Linear Optics and Interfaces (ONLI). Temat pracy doktorskiej: Chiralne nanocząstki plazmoniczne do nieliniowych czujników optycznych.

Podczas studiowania nie tylko angażowała się w projekty uczelni, ale również należała do Samorządu Studenckiego Wydziału Chemicznego (10.2018-04.2021) gdzie przez 2 lata pełniła funkcję Redaktor Naczelnej „Kulis W3” – miesięcznika Wydziału Chemicznego powstałego w celu promowania nauki i życia uczelni. W maju 2020 roku została Liderem Sekcji Kultury Samorządu Studenckiego W3 gdzie pracowała nad różnymi projektami do kwietnia 2021 roku. W marcu 2021 roku została przyjęta do organizacji BEST Wrocław, zrzeszającej studentów uczelni technicznych z całego świata.

Jej zainteresowania obejmują właściwości optyczne różnych materiałów, w tym nanocząsteczek, optykę nieliniową, interakcje światła laserowego z materią, skaningowy mikroskop elektronowy oraz jego zastosowanie do fabrykacji nanostruktur, jak również przepływy ciepła w cieczach i koloidach ze szczególnym uwzględnieniem efektu Marangoniego.

Magistranci

Politechnika Wrocławska © 2024